Tarihçe

 

Gençer Alüminyum 1988 yılında Gebze'de üretime başlamıştır. Şirketimiz, kuruluşunun ilk yıllarından itibaren, müşterilerinin taleplerine en esnek şekilde cevap verebilmek için, geniş ve uzman bir kadro ile çalışmayı tercih etmiş ve günden güne büyüyerek üretim kapasitesini arttırmıştır. Know-how ve ürün çeşitliliğini ön plana çıkararak kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar nezdinde büyük kabul gören özgün Gençer Profil sistemlerini yaratan ve ürünlerini Endüstriyel Tasarım Tescil Belgeleri ile korumaya alan Gençer Alüminyum, yenilikçi üretim anlayışı sayesinde sektöre hızla yön veren bir kuruluş olmuştur.

17,500 m²'lik alan üzerinde 10.000 m² kapalı alandan kurulmuş olan tesisimiz Türkiye'nin alüminyum profil üretiminde sayılı tam entegre tesislerinden biridir. Biyet döküm tesisi, kalıphane ve ısıl işlem tesisi, ekstrüzyon pres, polisaj, satinaj, eloksal kaplama, elektrostatik boyama, ahşap desen kaplama ve aksesuar ünitelerinden oluşan tesisimiz 2005 yılından itibaren revizyona girmiş olup en son teknoloji makine ve ekipmanlarla gücüne güç katmıştır.

İhracatını da yapmakta olduğu ekstrüzyon profilleri, başta inşaat, mimarlık, otomotiv, makina, dekorasyon, havalandırma sektörleri olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Gençer Alüminyumun stratejisi pazara düzenli olarak hep daha yeni ürünler sunmak ve eski sistemlerini yenilemek olmuştur. Gençer Alüminyum gelecekte de pazar büyütme ve ürün geliştirme stratejisine devam edecektir.

Kronolojik Tarihçe

1983
Gençer Yapı'nın kurucusu Ali Rıza Gençer tarafından, küçük bir eloksal tesisine ortak olunarak şirketin temelleri atılmış oldu.

1985
Tesisin yönetimi tamamen Gençer Grubu'na geçerken adı da Gençer Yapı Sanayi A.Ş. olarak değişti.

1986
850 tonluk ekstrüzyon presi üretime başladı.

1987
1650 tonluk ekstrüzyon presi üretime başladı.

1990
Kimyasal Arıtma Tesisi kuruldu.

1993
Kalıp Isıl İşlem Tesisi kuruldu.

1994
Birhan Gençer, Genel Müdür oldu.

1995
Eloktrostatik Toz Boya Tesisi kuruldu.
Biyet Döküm Tesisi kuruldu.

1998
Şirket "Gençer Alüminyum Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş." adını aldı.

1999
Yeni biyet tav fırını kullanıma alındı.

2004
Biyolojik Arıtma Tesisi kuruldu.
Isı Yalıtım Bariyeri, diş açma ve sıkma makinaları revize edildi.

2005
Vakumlu Desen Kaplama Tesisi kullanıma alındı.
Aksesuar imalatına başlandı

2007
Homojenize Biyet Döküm Tesisi devreye alındı.
Yeni ekstrüzyon pres konveyörü devreye alındı.

2008
Hot-Top döküm sistemi devreye alındı.

2009
2600 ton ekstrüzyon presimiz ve yeni termik fırınlarımız devreye girdi.

2010
Gençer Panjur Profil kuruldu.

Bugün...
Günde 18 ton ekstrüzyon, 10000 m 2 eloksal, 7500 m 2 boya kapasiteli fabrikamızda revizyon çalışmaları tüm hızıyla sürmektedir.